Wyjazd do Gostynia – Śladami Powstania Wielkopolskiego

Już za moment obchodzić będziemy 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Doskonale wiemy, że nie toczyło się ono wyłącznie w Poznaniu, ale także w wielu miejscowościach Wielkopolski. W ramach projektu edukacyjnego „Niepodległa 2018. Kocham Cię, Polsko!” grupa uczniów pojechała do Gostynia w poszukiwaniu śladów Powstania Wielkopolskiego. W Zespole Szkół Technicznych im. Powstańców Wielkopolskich wzięliśmy udział w niezwykle ciekawej, interaktywnej lekcji na temat Powstania Wielkopolskiego. Po odpowiednim zastrzyku wiedzy naszym zadaniem było właściwe skompletowanie plecaka powstańca i odróżnienie przedmiotów współczesnych od dawnych. Odwiedziliśmy szkolną bibliotekę i zobaczyliśmy autentyczny zrekonstruowany strój powstańca. Zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne na Świętej Górze w Gostyniu. Odwiedziliśmy pana Jana Pedę, który z zamiłowania prowadzi bardzo interesujące muzeum samochodów zabytkowych, które sam odrestaurowuje.

[organizatorzy: Małgorzata Pietrzak, Aneta Szalczyk
tekst: Aneta Szalczyk]